Chrzest dziecka

Chrzty w naszej parafii odbywają się zasadniczo w pierwszą niedzielę miesiąca na sumie (12:00).

Chrzest trzeba zgłosić kilka tygodni przed planowanym terminem. Z sobą trzeba przynieść:

Kto może być chrzestnym?

Zgodnie z chrześcijańską tradycją, przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Jego zadaniem jest, w wypadku chrztu osoby dorosłej, towarzyszenie w dochodzeniu do wiary i poznawaniu życia chrześcijańskiego; a w przypadku chrztu dziecka ma on wraz z rodzicami przedstawić dziecko do chrztu i pomagać w jego wychowaniu religijnym, tak, by prowadziło życie prawdziwie chrześcijańskie.

Chrzestnym może być ten, kto:

Zgodnie z tymi normami pomyłką jest wybór na chrzestnego osoby niepraktykującej, czy żyjącej w związku cywilnym lub konkubinacie (bez ślubu „kościelnego”), albo osoby jawnie występującej przeciwko prawdom wiary i moralności. Musi przecież, wraz z rodzicami dziecka, wyznać wiarę, w której dziecko ma być ochrzczone, i wyrzec się wszelkiego zła!

Powinna być to osoba bliska rodzinie dziecka, mająca z nią częste kontakty. Chrzestny powinien również cieszyć się autorytetem, tak, by w razie potrzeby, mógł zwrócić uwagę dziecku i jego rodzicom na błędy czy braki wychowania.

To dlatego, gdy chrzestny nie jest osobiście znany proboszczowi – bo nie mieszka na terenie parafii, wymagane jest zaświadczenie z parafii zamieszkania, że jest osobą wierzącą i praktykującą – „Zaświadczenie dla chrzestnych”.