O Parafii

Parafia pojawiła się w źródłach w 1431 r. Pierwszy kościół drewniany pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny powstał zapewne dzięki właścicielom tej wsi, którzy byli kolatorami parafii. Właśnie jeden z nich, Jan Siewierski, przeszedłszy w 1580 r na kalwinizm, zmusił ówczesnego proboszcza do opuszczenia Boniewa. Kościół początkowo zamknięto, a następnie rozebrano.

Dopiero w 1682 r., gdy Boniewo znalazło się w posiadaniu Sebastiana Jaranowskiego, wzniósł on nowy drewniany kościół pod dawnym wezwaniem. Początkowo nie było przy nim stałego proboszcza. Ta świątynia okazała się nietrwałą i ok. 1760 r. proboszcz boniewski Paweł Lesikowski, częściowo ze swoich, częściowo parafian funduszy, wybudował nową, która otoczona opieką duszpasterzy i parafian przetrwała do 1942 r., gdy padła ofiarą barbarzyństwa nazistowskiego.

W latach 1948-1950 zbudowano prowizoryczny barak drewniany na jedno-metrowym fundamencie z cegieł, kryty papą, bez wieży. W 1965 r. zbudowano ściany z cegły, usuwając drewno i zrobiono sufit na sześciu filarach i polichromię ludową. W 1975 r. nastąpiło gruntowne przebudowanie kościoła. Podniesiono dach o cztery metry i pokryto blachą, zbudowano wieżę. W 1978 r. kościół odmalowano i wstawiono dwa witraże. W latach 1997-1999 kościół został gruntownie wyremontowany i ocieplono jego wnętrze, a także odnowiono stacje drogi krzyżowej. Tablica z nazwiskami proboszczów parafii od XVI w.

Zabytki uległy zniszczeniu w czasie wojny. Ocalało niewiele: zabytkowa Monstrancja wieżyczkowa neogotycka z XIX w., tabernakulum drewniane obite cienką blachą i relikwiarz Krzyża św. z oprawą z okresu międzywojennego, dzwon sygnaturka z 1720 r., ornat czarny z 1893 r.

W miejscowości Grójec istniała w końcu XVIII w. zabytkowa, drewniana kaplica. Nieremontowana, uległa zawaleniu w 1973 r. W roku 2001 obok dawnej kaplicy zbudowano dom pustelnika, kamienną Golgotę z krzyżem i figurami. W 2002 r. odbudowano kaplicę na starych fundamentach i wyposażono wnętrze.

Kaplica w Osieczu Małym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, murowana, kryta eternitem, poświęcona w 1988 r., powiększona i ocieplona w 1999 r. W 2001 r. za zgodą biskupa diecezjalnego została oddana we władanie parafii Lubomin do której dawniej (do roku 1926) należała wieś.

Krzyże przydrożne: Boniewo, Grójec, Grójczyk, Łąki Wielkie, Łąki Zwiastowe; figury: Chrystusa - Otmianowo Kolonia, Serca Jezusowego – Otmianowo, Matki Bożej Niepokalanej Boniewo (przy kościele), Jastrzębiec, Grójczyk.